رتبه بندی شرکتها

rotbe-badii-sherkatامروزه در مسیر توسعه پایدار کشور ضرورت دارد تا کلیه بنگاها، شرکتها و فعالان اقتصادی از لحاظ کارایی عملیاتی و بهره‌وری ارزیابی و رتبه بندی شوند.

موضوع رتبه بندي بنگاه هاي اقتصادي كشور و تأثير آن بر قدرت نفوذ شرکت ها در داخل و یا خارج کشور موضوعی بسیار مهم می باشد. همچنین رتبه بندی نقش مهمی در بازار های پولی وسرمایه ایی دارند. زمانی که شرکت شما قصد همکاری با شرکت های دولتی را داشته باشید حتما از شما رتبه می خواهند.

رتبه اعتباری شرکت ها از طرفی در تصمیم گیری و سرمایه گذاری شرکت های سرمایه گذار و اعتبار دهنده نقش اساسی دارد و انتخاب آنها را راحتر و ساده تر می نماید. و به بهبود سرمایه شرکت و وضع خوب مالی آن منجر می شود.

در بررسی شرکت برای رتبه بندی می توان گفت در حالت کلی به دو مقوله: وضعیت مالی شرکت به عنوان عوامل درونی شرکت یا در واقع تحلیل کمی دوم وضعیت وضعیت کسب و کار به عنوان عوامل بیرونی شرکت یا در واقه تحلیل کیفی، توجه دارند.

مهم ترین شاخص های مورد استفاده در رتبه بندی شرکت‌ها عبارت اند از:

  • از نظر حضور در بازار بيمه؛
  • از نظر كارايي عملياتي؛
  • حضور و كارايي در بازار سرمايه؛
  • توانايي مالي؛
  • از نظر توانايي ايفاي تعهدات؛
  • از نظر شفافيت گزارشگري مالي.

ارزیابی عملکرد شرکتها باید یک متوالی توانمند داشته باشد. زیرا اهمیت هر نوع رتبه بندی تا حدود زیادی بستگی به میزان تخصص، تجربه و توانایی موسسه ارزیابی کننده دارد. در ایران این ارزیابی و بررسی توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری انجام می گیرد.

انواع شرکت دریافت کننده رتبه:

الف. شرکت های پیمانکار: شرکت هایی که در قبال دستمزد مشخص کار مشخصی را انجام می‌دهند.

ب. شرکت های مشاوره: شرکت هایی خدمات مشاوره ارائه می کنند.

ج. طرح و ساخت-EPC : طرح و ساخت پروژهای عمرانی را برعهده می گیرند.

د. انفورماتیک: کاربردهای مختلف کامپیوتر در همه زمینه ها.

و. انبوه ساز: شرکت هایی با زمینه کاری ساخت و سازهای غول پیکر و عظیم

در اینجا به بررسی شرکت های پیمانکا و مشاوره ایی می پردازیم.

این دو شرکت از لحاظ رتبه بندی و شرایط دریافت رتبه با هم تفاوت هایی دارند؛

شرکت های پیمانکار دارای رتبه از ۱ الی ۵ هستند که بالاترین رتبه ۱ و کمترین آن ۵ می باشد ولی شرکت های مشاوره ۱،۲،۳ رتبه دارند که یک بیشترین و ۳ کمترین آن می باشد.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>