الزامات کلیدی ثبت قانونی شرکت برای کارآفرینان

شروع یک کسب و کار جدید همواره با چالش‌ها و دردسرهای خودش همراه است. از کجا شروع کنیم؟‌ به چه چیزی نیاز داریم؟ الزامات ثبت قانونی شرکت چه چیزهایی هستند و سایر موارد سوالاتی هستند که همیشه باعث سردرگمی کارآفرینان تازه وارد می‌شوند. ما امروز در مرکز تخصصی ثبت شرکت هما قصد داریم تا شما را با الزامات ثبت قانونی شرکت ویژه کارآفرینان آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

اولین قدم در ثبت قانونی شرکت مشخص کردن نام تجاری و ثبت آن است. در واقع شما بعد از اینکه ساختار کلی و ماهیت کسب و کارتان را متوجه شدید، باید نوع کسب و کار خود را نیز مشخص کنید. آیا کسب و کار شما شخصی است یا مشارکتی یا شرکتی و یا حتی یک کسب و کار همگانی و عمومی است؟‌

انتخاب این موضوع خصوصا در فرآیندهای مالیاتی و قانونی تفاوت‌های زیادی ایجاد می‌کند. برای مثال مهمترین تفاوت یک شرکت با یک کسب و کار شخصی یا مشارکتی این است که در صورت رفتن یکی از شرکا یا به وجود آمدن مشکلات مالی، فرد خاصی مسئول این قضیه نخواهد شد و مشکلی در روند ثبت قانونی شرکت به وجود نخواهد آمد ولی در یک شرکت خروج یا جابجایی یکی از اعضای هیئت مدیره و یا سهام‌داران باید ثبت شده و روند قانونی لازم را طی کند. برای آشنایی بیشتر با موانع و مشکلات ثبت قانونی شرکت با ما همراه شوید.

ثبت نام تجاری، اولین قدم در ثبت قانونی شرکت

یکی از الزامات ثبت قانونی شرکت، ثبت نام و برند تجاری است. در واقع با رد کردن این مرحله است که تازه می‌توانید برای کسب و کار خود حساب بانکی اختصاصی و مالیات و … را داشته باشید.

بعد از ثبت قانونی شرکت و اطمینان از اینکه نام تجاری شما قبلا جایی به ثبت نرسیده باشد یا مشکل حقوقی دیگری وجود نداشته باشد، نوبت به مرحله بعدی و ثبت قانونی شرکت می‌رسد. بسته به اینکه کسب و کار شما قرار است انفرادی باشد، شریکی باشد و یا به صورت یک مجموعه شرکتی ثبت شده باشد، الزامات ثبت قانونی شرکت متفاوت خواهد بود.

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار انفرادی یا مشارکتی نداشته باشید و همچنین به دنبال دردسرها و موانع ثبت شرکت نباشید، بهترین راه ثبت شرکت با مسئولیت محدود است.

در این حالت، شما باید به الزامات ثبت قانونی شرکت با مسئولیت محدود توجه ویژه‌ای داشته باشید. از جمله مهمترین الزامات ثبت شرکت با مسئولیت محدود موارد زیر هستند:

تعداد اعضا

بر خلاف تصوراتی که از چند سال گذشته در ذهن‌ها باقی مانده است، برای ثبت قانونی شرکت، حتی یک نفر کافیست و هر فردی به صورت انفرادی هم مي‌تواند یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کند. از سوی دیگر برای حداکثر اعضایی که یک شرکت با مسیولیت محدود می‌تواند داشته باشد الزامات قانونی خاصی در نظر گرفته نشده است. ولی به دلایل مختلف بهتر است تعداد اعضا را محدود نگاه دارید.

محافظت از اعضا

همانند سهام داران یک شرکت، تمامی اعضای یک شرکت با مسئولیت محدود نیز در مقابل بدهی‌ها و طلب‌های مجموعه محافظت می‌شوند. این بدین معناست که در صورت بروز هر گونه مشکل برای کسب و کار مانند بدهی به دیگران یا سازمان‌ها، آن سازمان نمی‌تواند برای دریافت طلب خود به سراغ اموال شخصی اعضای مجموعه مانند ماشین، خانه یا سایر موارد برود. بدین ترتیب اعضای مجموعه در زمان بدهی مجموعه تنها اموالی و سرمایه کسب و کارشان را از دست می‌دهند نه سرمایه شخصی و خارج از کسب و کارشان را.

البته این قوانین مطلق نیست و در صورت وجود نکات و مشکلات قانونی همچون سوء استفاده شخصی اعضای مجموعه یا آسیب رساندن به دیگران، از بین خواهد رفت. پس در حین ثبت قانونی شرکت خود، به موارد این چنینی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بیمه کسب و کار

برای جلوگیری از مشکلات قانونی یکی دیگر از الزامات ثبت قانونی شرکت، استفاده از بیمه کسب و کار است. بیمه کسب و کار خیال شما را از مشکلات قانونی که حتی در مسئولیت محدود وجود دارد راحت می‌کند. بیمه به شما این اطمینان را می‌دهد که حتی اگر دادگاه از موانع قانونی شما در مسئولیت محدود رد شد، باز هم بتوانید از پس هزینه‌ها بر بیایید و کسی نتواند به اموال شخصی شما دست پیدا کند. این را هم در نظر بگیرید که بیمه کسب و کار شما را در برابر قرض و بدهی‌ها پشتیبانی نمی‌کند و تنها برای موارد قانونی کسب و کار است. پس در حین گذراندن مراحل ثبت شرکت، این موارد را مد نظر قرار دهید.

مالیات

مالیات در شرکت‌های مسئولیت محدود به گونه‌ای است که اطلاعات و آمار مالیاتی کل کسب و کار برای هر یک از اعضا فرستاده شده و هر یک از آن‌ها بر اساس میزان درآمد، سهم و سایر موارد مالیات خود را مشخص و اعلام می‌کند. پس برای ثبت قانونی شرکت و جلوگیری از مشکلات این چنینی، این اتفاق باید به صورت منظم و هر سه ماه صورت پذیرد.

مدیریت

یکی دیگر از مهمترین الزامات ثبت قانونی شرکت، مشخص کردن مدیران آن است. در یک شرکت با مسئولیت محدود تمامی اعضاء از نظر مدیریتی یکسان هستند. البته این امکان هم وجود دارد که یک مدیر داخلی یا خارج از شرکت به عنوان مدیریت کل مجموعه انتخاب شود و تصمیم گیرنده نهایی شود.

پایان دادن فعالیت

در بسیاری از کشورها، برای پایان دادن به فعالیت قانونی یک شرکت با مدیریت محدود، قوانین مختلفی وجود دارد.در اغلب موارد با رفتن یکی از اعضای مجموعه، مجموعه منحل خواهد شد. در این حالت باید تمامی اعضای مجموعه به جمع بندی صورت حساب‌ها پرداخت قرض و بدهی‌ها و مالیات‌ها و موارد قانونی دیگر پرداخته و بعد از آن تصمیم بگیرند که با اعضای فعلی یک مجموعه مدیریت محدود دیگر آغاز کنند یا خیر.

برای جلوگیری از این اتفاق اغضای مجموعه باید شروطی را برای خروج، فوت و یا عدم همکاری هر یک از اعضا در نظر بگیرند تا از منحل شدن مجموعه در آینده جلوگیری به عمل آيد.

مطالب مشابه

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>