چگونگی تغییر موضوع شرکت

تغییر موضوع شرکتهر شرکتی در آغاز فعالیت خود، موضوع و حوزه‌ی کاری خویش را معین می‌نماید، اگر خواهان تغییر حوزه‌ی کاری شرکت هستید باید برای آن یکسری کارهای حقوقی را انجام دهید و سپس کارهای ثبتی نیز برای آن صورت گیرد. شرکت ثبت حقوقی هما با سابقه‌ی درخشان در ثبت و کارشناسی مسائل حقوقی می‌تواند در اسرع وقت پرونده‌های تغییر موضوع شرکت را به سرانجام برساند.

در ابتدا با ذکر یک مثال، بهتر متوجه اهمیت ثبت تغییر موضوع شرکت خواهید شد، اگر شما یک شرکت ارائه‌ی خدمات فنی دارید و می‌خواهید وارد حوزه‌ی بازرگانی مانند صادرات و واردات شوید باید قبل از انجام هرگونه فعالیت جدیدی با در میان گذاشتن این موضوع با نهادهای حقوقی و ثبت قانونی آن اقدام کنید، در صورت رخ دادن مشکلاتی(همانند مشکلات گمرکی و قانونی) تمام عواقب آن گریبانگیر شما خواهد شد.

به صورت کلی می توان گفت که خط مشی یک شرکت باید در همان زمینه‌ای باشد که در اساسنامه ذکر شده است. کلیه‌ی سرمایه و مایملک شرکت هم در موضوع فعلی شرکت باید به کار گمارده شوند و نهادهای مدیریتی و اجرایی شرکت هم مطمئنا نباید این سرمایه را در مواردی غیر از این موضوعات صرف کنند.

موضوع شرکت:

موضوع شرکت همان فعالیتی است که در آن صورت می‌گیرد و در اساسنامه‌ی شرکت به صورت صریح و واضح قید شده است همچنین موضوع شرکت  به نوعی  ناظر به امور انتفاعی اعم از امور تجاری و غیر تجاری  انجام پذیرفته در آن است. حتما شما نیز با عناوین شرکت بازرگانی، تعاونی، خدماتی و صادرات و واردات برخورد کرده‌اید، باید گفت که تعیین موضوع هر شرکت نشان دهنده ی هدف آن شرکت است.
همانگونه که از اهمیت این موضوع هویداست، موضوع شرکت باید به طور صریح و موجز، در اساسنامه ذکر شود.تاکید اساسنامه نسبت به تعیین موضوع شرکت در جهت شفافیت و تبیین وظایف،اختیارات و تکالیف مسئولین شرکت تفسیر می شود.بر این اساس هیات مدیره و مدیران اجرایی شرکت نمی توانند سرمایه شرکت را در فعالیت های غیر موضوعه بکار ببرند و یا در تصمیمات و اقدامات خود از حدود موضوع شرکت تجاوز کنند،در صورت تجاوز محل آن ها اثر قانونی ندارد و در صورت افراط و تفریط کلیه مدیران متضامناَ مسئول می باشند.

مواردی که تغییر موضوع شرکت شامل آن می‌شود عبارت است از:

۱-تغییرات اساسنامه‌ی شرکت (شامل بعضی از مواد یا کل اساسنامه)

۲-افزایش یا کاهش سرمایه‌ی شرکت

۳-انحلال و نحوه ی تسویه بر عهده ی این مجمع گذاشته شده است.

در نظر داشته باشید که اگر خواهان تغییر موضوع شرکت هستید باید به مجوز دار بودن موضوع جدیدی که شرکت بدان وارد می‌شود توجه کنید(اگر خواهان ورود به عرصه‌ی صادرات و واردات هستید باید پیگیر مجوزهای قانونی  که این زمینه بدان نیاز دارد باشید ) شما می‌توانید با مراجعه به مراکز ذیصلاح نسبت به چگونگی نحوه‌ی دریافت این مجوزها اطلاعات کسب کنید و وارد عمل شوید. اما موضوع مهمی که در اینجا باید بدان اشاره کرد این است که تعدادی از فعالیت‌ها نیر بدون نیاز به اخذ مجوز می‌تواند انجام شود، فعالیت‌هایی که عمدتا می توان گفت ماهیت قابل ثبت بودن را ندارند.

مواردی که شامل اخذ مجوز برای تغییر موضوع شرکت می باشند

همانطور که بدان اشاره کردیم تعدادی از موضوعات فعالیت بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها در کرج  را دارند و تعدادی دیگر نیز موضوعاتی هستند که عمدتا می‌توان گفت بدلیل ماهیتشان قابلیت ثبت را ندارند و با ثبت آن ها موافقت نخواهد شد.این موضوعات شامل ۲۳ ماده قانون تجارت هستند. مانند فعالیت های مربوط به امور پولی و بانکی شرکت، موضوع فعالیت شرکتهای تعاونی( نحوه‌ی فعالیت این شرکت‌ها و چگونگی ثبت آنها به تفصیل در مقالات سایت ثبت هما موجود می‌باشد)، موضوع فعالیت تعاونی شرکت‌های فرش دستباف، موضوع فعالیت مربوط به شرکت‌های حج و زیارت و… به همین منظور موضوع جدید و یا الحاقی می بایست قابلیت ثبت را داشته باشد و به موجب تصریح در قوانین غیر قابل ثبت و فعالیت نباشد.

ثبت شرکت در کرج  ثبت برند در کرج

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>