شرایط ثبت ایده

sabte-edeدر جامعه بشری به برخی افراد ایده پرداز می‌گویند، این افراد ایده‌های نو و جدیدی را کشف می‌کنید این ایده‌ها از تفکرات بسیار در زمینه مورد نظر به وجود می‌آید، اشراف فرد به موضوع مورد نظر یعنی داشتن دانش و آگاهی در آن زمینه و به تبع آن از علاقه فرد ایده‌پرداز به موضوع مورد نظر نشأت می‌گیرد.

نوابغی که در زمینه‌های علمی به نتایج و پیش بینی‌ها و حتی قطعیت فرضیه‌های خود می‌رسند ابتدا از یک ایده یا فرضیه شروع کردن، فرضیه او در زمینهٔ سیاه چاله‌های فضایی همچنان در دنیا مطرح است. علاوه بر ایده‌های علمی زمینه‌های دیگری وجود دارند که افراد می‌توانند در آن ایده‌پردازی کنند برای مثال: صنعتی، هنری، ادبی و…، بحث ما در زمینهٔ ایده‌های صنعتی، تجارت و کسب و کار است؛ اختراع وسایلی که در کسب وکار، تجارت، تولید و صنعت تغییر ایجاد کند و آن را متحول می‌کند.

ایده و یا اختراع شما باید باعث ایجاد نوآوری در صنعت مورد نظر شود. ایده خود به تنهایی قابل ثبت نمی‌باشد بلکه آن را باید واقعاً به عمل رسیده باشد، بتوانید آن را اجرا کنید، بعد می‌توانید آن را ثبت کرده و به مالکیت انحصاری خود درآورید، در واقع مالکیت معنوی آن ایده و اختراع به نام شما می‌شود. در صورت ثبت ایده خود  آن شما می‌توانید از درآمدهای بعدی آن منتفع شده و ایده خود را اجاره یا به فروش برسانید.

در میان مصادیق مختلف مالکیت صنعتی همچون پتنت، علائم تجاری، اسرار تجاری و …، ثبت اختراع به لحاظ نقشی که در زندگی بشر و پیشرفت انسان‌ها دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. سند ثبت اختراع حقی انحصاری است که در قبال اختراع انجام شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‌شود. به عبارت دیگر سندی است که توصیف‌کننده یک اختراع بوده و بر اساس درخواست متقاضی به وسیله یک اداره دولتی یا یک اداره منطقه ای به نیابت از چندکشور صادر می‌شود و حمایت قانونی و اختیار بهره برداری (تولید، استفاده، فروش و صادرات)یک اختراع را به صاحب آن در محدوده زمانی خاص (عمدتا ۲۰ سال ) اعطا می‌نماید.

شرایط ثبت ایده

به طور کلی اختراعی قابل ثبت است که حداقل شرایط ذیل داشته باشد:

  1. باید نو باشد(Novelty)
  2. دارای ابتکار و نوآوری باشد(Inventive Step)
  3. فایده عملی داشته باشد (Practical Use )
  4. قابل ثبت باشد یعنی جز موارد غیر قابل ثبت نباشد(Unpatentable Subject Matter)

موارد غیر قابل ثبت:

  •   کشفیات، نظریه‌های علمی، روش‌های ریاضی و آثار هنری.
  •   طرح‌ها و قواعد یا روش‌های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی.
  •  روش‌های تشخیص و معالجه بیماری‌های انسان یا حیوان.
  •  منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن‌ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن‌ها.

پیشرفت ورفاه بشر وابسته به ظرفیت خلاقیت او درحوزه های فناوری وفرهنگ است و محافظت قانونی ازخلاقیت‌ها مشوق سرمایه‌گذاری بیشتراست که به نوآوری‌های بیشتر می‌انجامد. قوانین ثبت اختراع با بیان قانونی حقوق معنوی واقتصادی افراد خلاق درارتباط با آنچه که خلق می‌کنند وحقوق عموم برای دسترسی به دستاورد این افراد وهمچنین توسعه وترویج خلاقیت‌ها و گسترش وکاربردی کردن نتایج آن‌ها ونیز تشویق تجارت منصفانه تأکید دارد. همچنین تشویق ومحافظت ازمالکیت موجب رشد اقتصادی، پدید آمدن شغل‌ها وصنایع جدید و ارتقاء کیفیت وخرسندی اززندگی است.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>