ثبت شرکت دانش بنیان در کرج

taghirate-sherkatاز سیلیکون ولی آمریکا تا پارک های علم و فناوری:

پیشرفت علم و گسترش روز افزون فناوری، رویکرد اقتصادی بسیاری از کشورهای توسعه نیافته را از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش بنیان بر پایه علم و فناوری کشانده است. بدون شک ایده تاسیس چنین شرکت های متعلق به دهها سال قبل در کشورهای جهان اول است. سیلیکون ولی در ایالت سانفرانسیسکوی آمریکا بهترین مثال در این باره است. اما در کشور ما بحث شرکت های دانش بنیان از سال ۱۳۸۱ و به منظور بومی سازی دانش، شکل گرفت. تاسیس پارک های علم و فناوری در تهران و برخی از استان های کشور بستر مناسبی را برای شکل دهی و حمایت از این شرکتها فراهم کرده است. از سال ۱۳۹۲ با روی کار آمدن دولت روحانی، بسیاری از پارک های علم و فناوری تحت نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری به ریاست دکتر سورنا ستاری قرار گرفتند و لوایحی از جمله طرح معافیت مالیاتی، ارائه تسهیلات بلاعوض از صندوق نوآوری و شکوفایی، معافیت از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت پانزده سال ویژه شرکت های دانش بنیان، در این دوران تدوین شد و به تصویب رسید.

شرکتهای دانش بنیان،  فرصتها و چالشها:

اما علیرغم حمایت های مالی و معافیت مالیاتی هنوز هم مشکلات بسیاری بر سر راه شرکت های دانش بنیان وجود دارند. این شرکتها که در واقع حلقه مفقوده ایده و تکنولوژی در کشور هستند، شرکتهای جوانی هستند که که از استارتاپ های کوچک شروع می شوند و تا تبدیل شدن به شرکت هایی کارا و سودآور راه طول و درازی در پیش رو دارند.

فرآیند ثبت شرکتها:

یکی از فرآیندهای طولانی و پیچیده در آغاز راه ثبت قانونی این شرکت ها است، که در مقایسه با سایر شرکتها مراحل بیشتری دارد. قبل از هر چیز ابتدا می بایست برنامه کسب و کار یا همان business plan مشخصی را تدوین کنند. فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان نیز باید در پیوست این طرح و برنامه باشد.

گام بعدی، تاسیس شرکت یا موسسه حقوقی به شکل قانونی است. و همان فرآیندها و روال های معمول اداری موجود برای ثبت شرکت های عادی را دارا می باشد. امکان مشارکت در تاسیس شرکت یا موسسه حقوقی خصوصی یا تعاونی با نهادهای دولتی یا دانشگاه­ها و پژوهشگاه­ها که آنها نیز امکان دریافت مستقیم خدمات را ندارند با رعایت حداکثر سهام دولتی ۴۹% امکان پذیر می­باشد. شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند. لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت در کرج نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود.

دانش بنیان شدن:

مرحله بعدی دانش بنیان شدن شرکت می باشد. برای انجام این کار ابتدا باید مشخصات شرکت در سایت www.daneshbonyan.ir معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به ثبت برسد. بر اساس «آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان»، شركت‌هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص‌هاي عمومي (شامل كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا /خدمات دانش‌بنيان، نیروی انسانی و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در شاخص‌هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند.

پس از آن، شرکت دانش بنیان باید به صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور دریافت تسهیلات ویژه معرفی گردد. برای این کار باید در ابتدا به سایت این صندوق مراجعه نموده تا با انواع خدمات آن آشنا شوید.

استفاده از تسهیلات دانش بنیان:

پس از دریافت نامه از طرف صندوق، پر کردن پرسشنامه ها در بخش خدمات صندوق به شرکت های دانش بنیان ، از طریق سایت صندوق نوآوری و شکوفایی از مراحل آخری است که میتوان امیدوار بود با انجام آن در صف طولانی گرفتن وام قرار بگیرید و در نهایت با برگزاری جلسات کاری متعدد بین طرفین موفق به دریافت آن شوید.

ثبت شرکت دانش بنیان

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>