تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص

تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص

تفاوت شرکت سهامی عام با شرکت سهامی خاص

یکی از انواع شرکتهای قابل ثبت شرکت سهامی می باشد که خود به دو نوع شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص تبدیل می شود البته نا گفته نماند که شرکتهای سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود بیشترین انواع شرکتهایی می باشند که به ثبت رسیده اند و برای انجام امور بهترین گزینه می باشند.در این متن درباره تفاوتهای این دو شرکت توضیحاتی ارائه شده است تا بیشتر با این دو شرکت آشنا شوید.

شرکتهای سهامی عام یکی از انواع شرکتهای قابل ثبت است که بخشی از سرمایه آن از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین می شود , به صورتی که سهام شرکت از طریق بورس اوراق بهادار به فروش می رسد به طور کلی صاحبان این گونه شرکتها می توانند سهام شرکت را در بورس به فروش برسانند.

از همین رو تعداد شرکا در شرکت سهامی عام نسبت به سایر شرکتها بیشتر می باشد زیرا سهم عمده ای از سهام شرکت به عموم مردم به فروش می رسد از همین رو این امر می تواند سرمایه های کوچک را جمع کند و تبدیل به سرمایه ای بزرگ کند در شرکت سهامی عام نقل و انتقال سهام نیز بسیار راحت و آسان است و نیازی به رضایت دیگر سهامداران نمی باشد

ویژگی های شرکت سهامی خاص

یکی دیگر از انواع شرکتهای سهامی ,شرکت سهامی خاص می باشد به طوری که در این شرکت بر خلاف شرکت سهامی عام ,سهام شرکت در بورس قابل داد و ستد نیست اما مردم عادی می توانند این سهام را به راحتی معامله کنند, زمان تاسیس شرکت سهامی خاص, باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس توسط مؤسسین شرکت تأمین و بخشی از سرمایه نیزدر بانک سپرده‌گذاری شده باشد.

در شرکت‌های سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهام‌داران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستد اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.

تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت سهامی خاص با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند و در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی است و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاما ۳۵% مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز شود و ۶۵% در تعهد مابقی ظرف ۵ سال تادیه شود در حقیقت شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن در موقع تاسیس منحصرا بوسیله موسسین شرکت بایستی تامین  ‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود

نوعی شرکت است که ، بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهام‌داران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف کنند.

به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند پاسخگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهام‌داران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقی‌مانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند.

 

ثبت شرکت در کرج , ثبت برند در کرج , اخذ گرید در کرج , اخذ کد اقتصادی در کرج

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>