تعیین نام شرکت

name-sherkatبرای ثبت یک شرکت انتخاب اسم جزو اولین و مهم ترین مراحل می باشد که این مرحله برای عده ای از افراد بسیار حائز اهمیت است که برای آن وقا و انرژی زیادی صرف می کنند ام برای عده ای هم بی اهمیت بوده و اسم را با عجله و بدون در نظر گرفتن شرایط انتخاب می کنند که یا تایید نام نمی شوند یا بعد از مدتی پشیمان شده و اقدام به تعویض نام می کنند.اسم شرکت اولین نکته برای شناسایی شرکت است و در مسائل حقوقی و مالی شرکت هم دخیل می باشد به همین دلیل قوانین تایید آن دشوار است به همین دلیل دانستن قواعد انتخاب آن می تواند به انتخاب درست و صحیح اسم کمک کند.

شرایط تعیین نام  شرکت:

اسمی که برای شرکت انتخاب می شود نباید از قبل توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد یا حتی اگر شخصی شرکتش را با اسم جدیدی به ثبت برساند و قصد ثبت شرکت دیگری داشته باشد باز هم نمی تواند از آن اسم استفاده کند،لازم به ذکر است که تمایز اسم شرکت ها باید در کلمات خاص باشد و با افزودن کلمانی مانند نوین،گستر،تک و مانند این ها اسم ها از هم تمایز پیدا نمی کنند پس اسم باید از سه کلمه خاص و غیرعام تشکیل شود.

کلمات استفاده شده برای اسم باید دارای ریشه ی فارسی بوده و در فرهنگ دهخدا یا معین ذکرشده باشد.لازم به ذکر است که اسامی شهرها،رنگ ها و همچنین اعداد می توانند در اسم شرکت وجود داشته باشند اما جزو اسم حساب نمی شوند یعنی جز این ها ۳سیلاب دیگرهم باید انتخاب شود

برای تعیین نام بهتر است این اطلاعات را در اختیار موسسه ثبت قرار دهید : زمینه فعالیت شرکت،کلماتی که مایل هستید در اسم شرکت قرار بگیرند،ریشه ی کلمات،یا حتی اگر اسمی اعلام کردند به اداره ی ثبت و رد شده را هم اطلاع دهند.با توجه به موارد داده شده موسسات حقوقی یک فهرست ۱۰اسمی سه/چهار سیلابی به همراه کلید واژه های مرتبط تقدیم شما می کند تا بتوانید راحت انتخاب اسم کنید که ایم اسامی بررسی شده و هیچ تشابه اسمی در آن ووجود نداردو هنگامی که کار مشاوره اسم به نتیجه رسید ادامه ی مراحل ثبت قابل پیگیری می باشد.

در انتخاب اسم اگر بخواهند از گویش ها و لهجه های بومی استفاده کنند باید ازکتب فرهنگ بومی یا تاییدیه فرمانداری و شورای شهر این کار را انجام دهند.

در انتخاب اسم شرکت های مشارکتی با ارائه مدارک خارجی و ترجمه رسمی اوراق آن می توانند از نام کامل یا قسمتی از از آن همراه با نام کامل فارسی استفاده کنند.

برای استفاده از اعداد باید یه حروف نوشته شوند نه ریاضی.

نام محل در اسم شرکت زمانی به ثبت می رسد که شرکت در همان حوزه ی ثبتی به ثبت رسیده باشد.

استفاده از اسامی ائمه و نامهای متبرکه در موسسات خیریه ، فرهنگی و شرکتهای خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و درصورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.

بعضی از اسامی که دارای ریشه ی فارسی نمی باشند مانند پترو قابل ثبت می باشند.

بعضی کلمات در فرهنگ دهخدا دارای معنی می باشند اما قابل ثبت نیستند.

بعضی از اسامی فارسی که در اداره ی ثبت به ثبت نرسیده اند می توانند دارای ۲سیلاب هم باشند

اسامی خاص برای انتخاب نام شرکت می توانید با تعداد بالا استفاده شوند البته لازم به ذکر است که این اسامی جمع بسته نمی شوند. که این اسامی به چهاردسته تقسیم می شوند :

اسم مخصوص انسان‌ها: مانند «سهراب»، «مهتاب» که در اينجا مورد استفاده قرار نمي گيرد.

اسم مخصوص حيوان‌ها: مانند «رخش»، «شبديز»

اسم مخصوص اماکن مختلف جغرافيايي مانند «آسيا»، «گرگان»

اسم مخصوص اشيائي که بيشتر از يکي نيستند: ماننــــد «انجيل»، «تخت طاووس»

برای مطلع شدن ار تکراری نبودن اسم انتخاب شده می توان به این سایت مراجعه کرد: www.ilenc.ir

نامهای تائید شده قابل انتقال به غیر نمی باشند ( حتی با تنظیم سند رسمی )

کلماتی که در اداره ثبت به ثبت نمی رسند شامل :

۱-استفاده از اسامی افراد مشهور

۲-کلماتی که دلالت بر قسمتی از فعالیت دارند از قبیل ساختمانی ، بازرگانی ، تجاری ، مهندسی،حقوقی ، تولیدی و …که به منظور رعایت عدم سابقه و تشابه جزئی از نام محسوب نمی شود.

۳-کلماتی  از قبیل بنیاد، انجمن،کانون،تشکل،بانک،بهزیست، فرهنگی هنری ،لیزینگ و… در نام شرکت یا موسسه مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد

۴-کلماتی از قبیل ایران، کشور، ملی ، ملت و … در نامهای پیشنهادی پذیرفته نمی شود.

۵-نام های زیر به عنوان اسامی مضاعف غیر قابل ثبت هستند :

ملي – ايران- ملت- کشور- انتظام- نظام- نفت – پتروشيمي – دادگستر- بنياد – سازمان – مرکز – بهزيست – بانک – بسيج- جهاد – آسانسور – آژانس- ايثار-ايثارگران – شاهد – شهيد- آزاده- جانبازان- تکنو – فاميلي -فيلتر – نيک – باور- ميکروبرد- تست – استار – تک – مدرن – پيک – امنيت- کارواش – فانتزي – شهروند – اقتصاد -ميهن – جوانان – ايمان – دکوراسيون – هدف – سپاه – تکنيک – ديتا- تک نو- تکنولوژي – اورست – مونتاژ- ونوس – دفتر- ايتال – بيو- کنترل – متريک – مترلژي.

-اسامی وعناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد از طرف متقاضیان پذیرفته نخواهد شد..

ثبت هما برای پیشنهاد نام شرکت دارای بانک نام می باشد که در آن از نام هایی استفاده شده که دارای معانی زیبا هستند و از لحاظ ثبتی این اسامی از قبل استعلام گرفته شده می باشند ،بدین معنی که از این کلمات در نام شرکتهای ثبت شده به ندرت استفاده شده اند و به همین دلیل احتمال ثبت آنها بسیار بالا می باشد .

 

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>